Styl boho

Od dwóch, może trzech lat na ulicach Polskich miast i wsi obserwuje się kobiety ubrane w zwiewne, letnie sukienki, często długie. Ich kwiatowe czy etniczne motywy przyciągają wzrok, a luźne kroje dodają kobiecości noszącym je paniom. Styl boho skradł serca nie tylko Polek, ale i milionów kobiet na całym świecie. Jak wejść do świata boho? Oto kilka wskazówek.

Przede wszystkim należy rozumieć, jakie są źródła stylu boho, bo to determinuje późniejsze jego cechy. Styl ten często jest kojarzony z Nowym Jorkiem i jego mieszkankami, albowiem to właśnie na tamtejszych ulicach pojawiał się najczęściej i w największej intensywności. Stylowi temu towarzyszy wygoda. Ponieważ sama jego nazwa pochodzi od słowa bohema, to trzeba zrozumieć, że styl ten był prezentowany głównie podczas letnich festiwali, gdzie królowały koronki, frędzle, tiule, len i inne lekkie materiały i ozdoby. Z festiwali i impres letnich styl przeniósł się właśnie na uliceWielkiego Jabłka i tak rozprzestrzenił się na cały świat.

Styl boho to przede wszystkim eklektyzm. Łączenie w sobie wielu elementów z różnych źródeł, jak choćby cygańskiej swobody i hippisowskich krojów. W 2019 roku stał się tak popularny, że pojawiły się nawet kolekcje dla dziewczynek, choć do tej pory nosiły się tak tylko kobiety dorosłe. Co więc tak popularyzuje ten styl? Przede wszystkim wygoda. Luźne kroje, swobodne fasony sprawiają,że dobrze się w takich ubraniach chodzi,a i mankamenty figury zostają zakryte. Długie sukienki, tuniki czy spódnice co najmniej midi są nieodłącznym elementem tego stylu. Użycie zwiewnego materiału powoduje,że sukienka czy spódnica pięknie ulega wiatrowi, co dodaje kobiecie lekkości i zwiewności. A o to chodzi w tym style.

Inną ważną cechą stylu boho jest kwiecistość. Boho uwielbia kwiaty, łączki czy też pojedyncze stokrotki. Kwiaty, kwiaty i jeszcze raz kwiaty. Ten wzór, print jest popularny od wieków, ale w stylu boho dostaje bardziej etnicznego, wiejskiego charakteru. Kwiaty są drobne, łąkowe, kolorowe. Można zauważyć, że często na ubraniach w tym stylu są wielokwiatowe mozaiki, łączki.

Kwiaty łączą się z kolejną cechą stylu boho, a mianowicie z etnicznością. Boho całymi garściami czerpie z dorobku kultur. Naturalne materiały, w tym skóry czy jeans, są podstawą bohowych ubrań. Do tego niezwykle ważne są dodatki – wszelkie kolczyki, bransoletki, łańcuszki, spinki we włosach. Wszystko powinno wpisywać się właśnie w styl boho z elementami etniczności. Popularne łapacze snów czy bransoletki z muliny, to właśnie nieozdowni towarzysze stylu boho.

A wszystko powinno być utrzymane w naturalnym nurcie, czyli z naturalnych materiałów, w naturalnych kolorach (nie dla neonowych barw). Uczesanie kobiety w stylu boho powinno być jak najbardziej naturalne – luźne warkocze, niedbałe koki czy długie rozpuszczone włosy, to styl boho lubi najbardziej. Do tego naturalna biżuteria, na przykład drewniane bransoletki. Ubrania w kolorze kwiatów, beżu, zieleni, bieli. Makijaż także nie powinien być wyzywający, o ile w ogóle się go przewiduje. W tym style preferowany jest makijaż w stylu no make-up.