Rockowy trend

Jednym z silniejszych trendów w modzie XXI wieku jest rockowy pazur, który dodaje się do stonowanej lub eleganckiej stylizacji. To bardzo ciekawe i nieoczywiste połączenie daje wyjątkową stylizację i właśnie ów rockowy pazur. Najłatwiej stworzyć taki wygląd zakładając skórzaną (bądź z ekoskóry), czarną ramoneskę – symbol rocka, buntu i nie pokory.

Ramoneska to bardzo popularna w Polsce kurtka. Najwięcej egzemplarzy jest w kolorze czarnym, choć nie mniej popularne są czerwone czy granatowe. Nie wiele osób wie, że popularna dziś ramoneska to tak na prawdę potoczna nazwa kurtki motocyklowej Perfecto. Została ona zaprojektowana w 1928 roku przez Irvinga Schotta. W pierwszych latach była stosowana wyłącznie jako element ubioru ówczesnych motocyklistów. Jednak jej największy wzrost popularności został odnotowany na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Wówczas stała się symbolem buntu, awangardy, a nawet walki z systemem. Wielu artystów zakładało na scenę właśnie kurtkę Perfecto. W 1974 roku spopularyzował ją punkrockowy zespół Ramones, od którego nazwy zaczerpnięto polską – ramoneska. Nosili ją także muzycy rockowi jak Ozzy Osbourne z Black Sabbath. Również ówczesny bożyszcze kobiet, Marlon Brando pojawił się w niej w filmie „Dziki” w 1954 roku. W Polsce ramonseki nosili fani zespołu Depeche Mode, przez co czasem kurtkę tą nazywano depeszówką, a jej właścicieli depeszowcami.

Dzisiaj bez ramoneski trudno sobie wyobrazić styl rockowy. Jest ona jego podstawą, tak jak ciężkie buty, zwane workerami lub glanami. Ramoneska jest jednak na tyle uniwersalna, że nie może jej zabraknąć w szafie prawdziwej modnisi. Obecnie można ją połączyć praktycznie z każdym stylem, nawet eleganckim. Doda rockowego zacięcia stylizacji, przez co będzie się wyglądać nieco „ostrzej”.

W ciągu ostatnich pięciu lat ramoneska przeżywa prawdziwy renesans. Noszą ją zarówno młode dziewczyny jak i dojrzałe kobiety. Dostępna jest w wielu kolorach, w zależności od lokalnej mody. Oczywiście klasycznych kurtek, czyli w kolorze czarnym, jest najwięcej. Można jednak z powodzeniem znaleźć czerwone, granatowe, zielone czy żółte wersje popularnej Perfecto. Pod dyktando mody może zapisać się z ukosa, na środku lub na wybranym boku. Ma lub nie ma kieszeni bocznych. Jej kołnierz może się odkładać lub mieć stójkę. Wszystko jest kwestią gustu i mody. Jednak sam podstawowy fason nie przestaje być aktualny i wciąż kobiety i mężczyźni do niego wracają. Wygląda na to, że zakup ramoneski może się okazać zakupem na lata. Warto bowiem inwestować w ubrania, które posłużą kilka sezonów.