Moda XXI wieku

Choć minęło już 20 lat od początku kolejnego wieku, to wciąż trudno jest przewidzieć, co będzie noszone za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Wiadomo jest, że wciąż królować będą materiały naturalne, jak bawełna, len, wełna. Świadomość ekologiczna społeczeństwa stale rośnie i można przypuszczać, że dotknie także sferę mody – w zapomnienie odejdą poliestry i inne sztuczniaki. W to miejsce mogą pojawić się nowe, ekologiczne, ale trwałe materiały. Tego jeszcze nie wiadomo.

Czasem mówi się, że w modzie wymyślono już wszystko, co pewnie nie jest prawdą. Faktem jednak jest to, że wiele krojów, fasonów wraca. Czasem są one mocno zmienione, w przeróżnych wzorach czy kolorach, ale zawsze baza pozostaje ta sama. Z resztą trudno jest wymyślić coś innego niż klasyczna, prosta sukienka. Są rozkloszowane, midi, maxi, mini, ołówkowe, bombki. Wciąż jednak moda kręci się wokół tych samych krojów. Dlatego warto czasem zachować stare ubrania, bo w końcu moda na nie wróci. Drobne przeróbki sprawią, że będą wyglądać na aktualne, ale wciąż zachowają swój niepowtarzalny styl vintage.

Obecnie, w latach 2000 – 2020, silny trend obserwuje się względem mody z wczesnych lat 90-tych ubiegłego stulecia. W roku 2018 i 2019 próbowano wprowadzić do mody spodnie o rozszerzonym kroju nogawki, tzw. dzwony. Trend ten jednak nie utrzymał się. Chyba jest jeszcze za wcześnie. Wciąż triumfy święcą rurki, czyli spodnie o bardzo obcisłych nogawkach, mocno opinających nogi.

Poprzedni sezon wiosenno-letni był zdominowany przez modę w stylu boho. Zagościł on na dobre w szafach milionów kobiet na całym świecie. Łączy on w sobie elementy hipisowskie, etniczne czy cygańskie. Długie sukienki, przewiewne, luźne kroje są niezwykle wygodne i stylowe, a do tego potrafią ukryć mankamenty figury. Sukienki w stylu boho są także idealne na gorące lato. Styl ten łączy się także ze style festiwalowym, gdzie chodzi o luz, wygodę i stylowość.

Obok stylu boho, który chyba na dłużej zagości na ulicach wielu miast na świecie, sporym trendem jest nadawanie drapieżności stylizacji. Taki rockowy charakter może dać skórzana kurtka typu ramoneska czy ciężkie czarne buty, workery. Króluje tu czerń, choć nie jest ona wiodącym kolorem. W połączeniu z zielenią, czerwienią czy nawet bielą tworzy ciekawe, niebanalne stylizacje. Do tego zaczerpnięto pewien trend z lat 90-tych ubiegłego wieku, w którym do ciężkich butów dołączano spódniczki mini czy maxi. Teraz do sukienki w stylu boho można założyć właśnie czarne workery i wszystko będzie zgodne z modą, choć tradycjonalistom może się to nieco gryźć.

Co przyniesie XXI wiek w modzie, tego nie wiadomo. Można jednak spekulować, że będzie ten sektor szedł w stronę ekologii i wygody. Panujące pandemie zmuszają do wykreowania innych trendów, jak choćby liczne kolekcje „in home”. Dres, wygodny t-shirt i skarpetki to obecnie najlepsza stylizacja.